Tarihçe

Pak Yıkama Tarihçe

PAK - 1988’den beri
35 yılı aşkın bir süre önce, müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak kalite seviyesini sağlamak için yola çıktık ve bugün ise sektörde lider bir çamaşırhaneyiz.

Fisun Usta, o dönemdeki otellerinin çamaşırlarının hijyenik olmayan koşullarda yıkandığını fark etti ve bu durumu kabullenemeyip çamaşırhane kurmaya karar verdi.

Araştırmaları sonucu otellerin kendi çamaşırhaneleri hariç, profesyonel anlamda dışarıda hizmet veren bir çamaşırhane bulunmuyordu.

İlk olarak 1988 yılında İstanbul Kozyatağı'nda bulunan işletmesinde kendi otellerine ait çamaşırları küçük makinalar ile yıkayarak başladı.
İlaç fabrikaları ve otellerle başlayan hizmet yelpazesine, 2007 yılından bu yana hastane ve sağlık kuruluşlarını da eklenerek hızla büyümeye başladı.
Fakat artan müşteri kitlesi ile birlikte tekstiller benzerlik kazanmaya başladığından ilgili ürünlerin birbirine karışma olasılığı artmıştı. Bu ise kabul edilebilir bir durum değildi.
Bundan yola çıkarak PAK, 2008 yılında RFTT ™ (Radyo Frekanslı Tekstil Takibi) ile tekstil yıkama ve üniforma takibi operasyonlarının tamamını dijital ortama aktararak takip edilebilir ve raporlanabilir bir altyapı ile hizmet vermeye başladı.

Tüm tekstil, elektronik RFID etiketleriyle donatılarak sisteme kayıt edilmekte, tanıtılan ürünler okuyucular yardımıyla farklı istasyonlardan okuma alabilmekte ve bu okumalara anlık olarak erişim sağlanabilmektedir. Böylelikle tekstillerin birbirine karışma olasılığı da kaldırılmaktadır.

Dünya’da 100% RFID destekli yıkama hizmeti veren ilk çamaşırhane olarak, 2016 yılından itibaren İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi'nde 22000 m2 kapalı bir alanda otel ve hastane tekstillerine ayrı katlarda hizmet vermekteyiz. 200’ü aşkın tam zamanlı çalışan istihdam edilmekte ve tek vardiya da 62 ton çamaşır yıkanabilmektedir.

Çarşaftan doktor önlüklerine, nevresimden ameliyathane örtülerine ve üniformalara kadar bütün tekstil ürünlerini çipli takip sayesinde kontrol ederek anlık raporlar alabilmekteyiz.
Böylelikle tekstillerinizle ilgili güncel durumu bizde sizinle birlikte takip edip gerekli satın almalarınıza yön verebilmekteyiz.

Avrupa'nın en teknolojik ve en hijyenik çamaşırhanesini yönetiyoruz.
Teknolojiyi hizmet sektörünün içine katabildiğimiz için çok gururluyuz.